Back to MX Results
Miles Mountain Mx Page 1 of 17
WNYMA_08/21/11
08/21/2011
Race Results Race: 1 Printed: 04:05 pm
Schoolboy
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 161 KAW 2078155 Lucas Terry Conesus, NY 2 1 20
2 110 YAM 533015 Trentin Harrington Philipsburg, PA 1 3 16
3 121 YAM 507246 Koda Smith Scott Township, PA 3 4 13
4 19/ SUZ 374786 Jason Chacho Lindley, NY 6 5 11
5 21 KAW 562060 Colton Camp Marion, NY 5 6 10
6 36 SUZ 865035 Jason Huntington Middleport, NY 7 7 9
7 967 HON 562133 Seth Huber Bradford, PA 13 2 8
8 16r HON 898896 Gage Riggle Lock Haven, PA 10 8 7
9 81 KAW 900681 Paul Hanafin Livonia, NY 9 9 6
10 156 HON Alan Bratek Orchard Park, NY 8 10 5
11 32 HON 1017879 Nathan Ayers Mansfield, PA 11 11 4
12 61r HON 2074009 Matthew Wallen Jersey Shore, PA 12 12 3
13 26 KTM 310668 Blake Wadsworth Mill Hall, PA 4 DNS 2
Plus 40 B
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 246 KTM 446012 Matt Smith Painted Post, NY 1 3 10
2 15h YAM 831279 Donald Hilstolsky Dallas, PA 4 1 7
3 22 HON 2084538 Eric Eck Jersey Shore, PA 3 2 4
4 96 HON 646636 Michael Jones Troupsburg, NY 2 4 1
Plus 40 C
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 506 HON 2074010 John Auwarter Millerton, PA 1 1 20
2 24 KAW 900738 Edwin Reik Hilton, NY 2 2 16
3 268 HON 504754 Ed Abdo East Concord, NY 3 3 13
4 713 YAM 959889 Edwin Witherite Bellefonte, PA 6 4 11
5 99 KAW 900678 Kevin Young Elmira, NY 5 7 10
6 337 SUZ 1090223 Andy Lewis Port Matilde, PA 8 5 9
7 916 HON 1103698 Terry Lott Beaver Dams, NY 7 6 8
8 133 HON 412061 Keith Winters Addison, NY 4 DNS 7
Race Results Race: 2 Printed: 04:05 pm
14-24 Combined
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 125 SUZ Craig Mullett Lockport, NY 2 1 20
2 349 YAM 573026 Alex Sigismondi Rochester, NY 1 2 16
3 331 KTM 757557 Eric Shirk Selinsgrove, PA 3 3 13
4 36 KAW 860229 Seth Galloway State College, PA 4 4 11
5 222 SUZ 411874 Harrison Kay Canandaigua, NY 5 5 10
6 195 KTM 887538 Tyler E. Jordan Burlington, ON 8 6 9
7 343 HON 489609 Tim Burkhouse Bradford, PA 9 7 8
8 321 YAM 901885 Joseph Blake N Tonawanda, NY 7 9 7
9 140 KAW Jacque St.onge Lockport, NY 6 11 6
10 816 HON 854929 Jonathan Medash Freeland, PA 10 8 5
11 147 YAM 903124 Gene Nichols Hilton, NY 11 10 4
12 721 KAW 922244 James Wegner Livonia, NY 12 12 3
Plus 25 A
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 SUZ Don Schmidt Rochester, NY 1 1 10
Plus 25 B
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 101 HON 476753 Shay Tewksbury Laceyville, PA 1 1 20
2 23 SUZ 2084532 Bear Hughson Towanda, PA 3 2 16
3 981 SUZ 795116 Pete Wise Cohocton, NY 2 3 13
4 991 HON 691982 Brian Wellman Hornell, NY 5 4 11
5 11 HON Aaron Shepherd Coopers Plains, NY 4 6 10
6 665 SUZ 899565 Jason Cobin Dalton, NY 6 5 9
DNS 155 HON 483802 Brian Tyler Bath, NY DNS DNS
Race Results Race: 3 Printed: 04:05 pm
Schoolgirl
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 479 YAM Torrey Schmidt Rochester, NY 1 1 10
2 722 SUZ 2084506 Seth Weinman Allegany, NY 2 2 7
60-65cc Combined
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 KTM 888321 Trevor Schmidt Rochester, NY 1 1 20
2 99 KTM 885851 Daniel Giantisco Mansfield, PA 2 2 16
3 384 KTM 2084506 Seth Weinman Allegany, NY 3 4 13
4 53 KTM 902998` Jared Attili Rochester, NY 8 3 11
5 519 KTM 879877 Aidan Sullivan Cameron, NY 6 5 10
6 25 KTM 2005625 Wyatt Kosa Ulysses, PA 5 6 9
7 804 KAW 2092701 Zach Frizelle Marion, NY 4 8 8
8 343 KTM 980309 Aiden Wright Bradford, PA 7 7 7
Race Results Race: 4 Printed: 04:05 pm
Super Mini
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 21 KAW 562060 Colton Camp Marion, NY 2 1 20
2 36 SUZ 865035 Jason Huntington Middleport, NY 4 2 16
3 22 HON 767706 Dylan M. Reed Emporium, PA 3 3 13
4 79 HON 2084537 Dillan Eck Jersey Shore, PA 5 4 11
5 93 SUZ 957342 Matthew Bignucolo Niagara Falls, Ont, CN 7 5 10
6 710 YAM 554710 Maccoy Shine Warren, PA 1 12 9
7 98 SUZ 769695 Julia Krzemien E Concord, NY 8 6 8
8 241 HON 336947 Ethan Taylor Gainesville, NY 9 7 7
9 35 KAW 885854 Trent Rickert Mill Hall, PA 6 11 6
10 770 HON 2007489 Riley Q. Morse Wellsville, NY 10 9 5
11 357 HON Ryan Fregoe Churchville, NY 12 8 4
12 991 SUZ 2084526 Dayton Shiloh Bath, NY 11 10 3
13 16r SUZ 2744238 Noah Wallen Jersey Shore, PA 13 DNS 2
Race Results Race: 5 Printed: 04:05 pm
250 Amateur
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 161 KAW 2078155 Lucas Terry Conesus, NY 1 1 20
2 931 YAM 378931 Nick Lavella Kersey, PA 2 3 16
3 222 SUZ 411874 Harrison Kay Canandaigua, NY 3 4 13
4 110 YAM 533015 Trentin Harrington Philipsburg, PA 8 2 11
5 195 KTM 887538 Tyler E. Jordan Burlington, ON 5 5 10
6 176 YAM Nicholas Morse Lockport, NY 6 7 9
7 121 YAM 507246 Koda Smith Scott Township, PA 4 9 8
8 19/ SUZ 374786 Jason Chacho Lindley, NY 9 6 7
9 343 HON 489609 Tim Burkhouse Bradford, PA 7 8 6
DNS 26 KTM 310668 Blake Wadsworth Mill Hall, PA DNS DNS
250 Expert
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 349 YAM 573026 Alex Sigismondi Rochester, NY 1 1 10
2 42 HON 576396 Andrew Meeder Dale, NY 2 2 7
Plus 40 Masters
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 57 YAM T320261 Jeff Fregoe Churchville, NY 1 1 10
2 34 SUZ 50065 Robert Murphy Vestal, NY 2 2 7
3 18 HON 653869 Greg Meeder Dale, NY 3 3 4
Race Results Race: 6 Printed: 04:05 pm
250 Novice
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 36 KAW 860229 Seth Galloway State College, PA 1 1 30
2 190 KTM 802751 Austin Kosa Ulysses, PA 4 2 25
3 27/ YAM 891672 Zachary Winchell Limestone, NY 3 3 21
4 24 KTM 454808 Elliott Barber Lewis, TN 2 8 18
5 412 YAM Tim Gardsy Hornell, NY 7 5 16
6 819 HON 2005606 Zachary Outman Westfield, PA 6 6 15
7 52 HON 235087 Keegan Bulger Endicott, NY 9 4 14
8 360 KAW 2078156 Jacob Terry Conesus, NY 5 10 13
9 319 SUZ 353602 Andrew Winters Corning, NY 10 9 12
10 321 YAM 901885 Joseph Blake N Tonawanda, NY 8 11 11
11 44 KAW 2005519 Ethan Mead Westfield, PA 13 7 10
12 777 YAM 2073946 Bradley Scism Rush, NY 11 15 9
13 16r HON 898896 Gage Riggle Lock Haven, PA 16 12 8
14 27 HON 1015361 Ryan Austin Wellsboro, PA 12 17 7
15 8 YAM 2009192 Ralph Dooley Wyalusing, PA 15 16 6
16 857 HON 912566 Cj Nichols Wayland, NY 19 13 5
17 156 HON Alan Bratek Orchard Park, NY 18 14 4
18 956 SUZ 900953 Chris Leach Westfield, PA 14 21 3
19 32 HON 1017879 Nathan Ayers Mansfield, PA 22 18 2
20 81 KAW 900681 Paul Hanafin Livonia, NY 20 20 1
21 99 YAM 2734454 Vincent Latini Laceyville, PA 21 22
22 736 SUZ 393555 Tom Lavella Kersey, PA 27 19
23 758 YAM 912378 Lisa Nichols Wayland, NY 24 23
24 01 YAM 851081 Lucas Hilstolsky Dallas, PA 25 24
25 113 HON Scott Danielewicz Sanborn, NY 23 26
26 185 KAW 2084539 Brayten Young Elmira, NY 26 25
27 297 SUZ 992420 Garrett Howard Corning, NY 29 27
28 61r HON 2074009 Matthew Wallen Jersey Shore, PA 28 28
29 309 KAW 600085 Corey Nickeson Sugar Run, PA 17 DNS
Race Results Race: 7 Printed: 04:05 pm
250 Beginner
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 829 KAW 2002441 Patrick Mcgee Lockport, NY 1 3 20
2 995 HON 2073936 Rj Makely Rocchester, NY 6 1 16
3 39 YAM 2721019 Jesse Buck Genessee, PA 3 5 13
4 269 YAM 2005509 Fred Buck Tioga, PA 2 6 11
5 179 YAM Gino Broccolo Rochester, NY 8 2 10
6 1 YAM Salvatore Broccolo Rochester, NY 7 4 9
7 659 HON 2084533 Adam Clark Lockport, NY 5 7 8
8 844 KAW 2079726 Liam Ellis Pine City, NY 4 8 7
9 611 KAW Evan Mathewson Burt, NY 10 11 6
10 52 YAM 843720 Nicholas Roberti Elmira Heights, NY 13 9 5
11 97 HON 2084479 Darrin Butters Ulster, PA 11 12 4
12 126 YAM 2073973 Knut Johnsen Olean, NY 9 14 3
13 28 YAM 884114 Brent Robinson Millerton, PA 14 10 2
14 505 YAM 2073948 Christian Zschoche Hornell, NY 12 13 1
15 536 KAW 2060418 Bryce Klassen St Catherines, ON 15 DNS
Race Results Race: 8 Printed: 04:05 pm
Junior Mini
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 16k KTM 25211 Seth Hammacker Elizabeth, PA 1 1 20
2 93 SUZ 957342 Matthew Bignucolo Niagara Falls, Ont, CN 3 2 16
3 35 KAW 885854 Trent Rickert Mill Hall, PA 4 3 13
4 241 HON 336947 Ethan Taylor Gainesville, NY 2 5 11
5 7 KAW 885868 Drake Smeltz Westfield, PA 5 4 10
6 357 HON Ryan Fregoe Churchville, NY 7 7 9
7 991 SUZ 2084526 Dayton Shiloh Bath, NY 6 8 8
8 770 HON 2007489 Riley Q. Morse Wellsville, NY 9 6 7
9 41 KAW 885851 Daniel Giantisco Mansfield, PA 8 9 6
10 268 KTM 906333 Nick Abdo East Concord, NY 12 10 5
11 519 KAW 879877 Aidan Sullivan Cameron, NY 11 11 4
12 53 KTM 902998` Jared Attili Rochester, NY 10 13 3
13 156 HON 2074006 Taylor Stutzman Canisteo, NY 14 12 2
14 722 SUZ 2084506 Seth Weinman Allegany, NY 13 14 1
Senior Mini
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 21 KAW 562060 Colton Camp Marion, NY 1 1 20
2 22 HON 767706 Dylan M. Reed Emporium, PA 2 2 16
3 232 HON 262531 Dakota Wheaton Bath, NY 4 3 13
4 98 SUZ 769695 Julia Krzemien E Concord, NY 5 4 11
5 16 HON 2074008 Chris Stuart Canisteo, NY 7 5 10
6 90 HON 223318 Monica Engel Williamsport, PA 6 6 9
7 710 YAM 554710 Maccoy Shine Warren, PA 3 DNS 8
DNS 16r SUZ 2744238 Noah Wallen Jersey Shore, PA DNS DNS
Race Results Race: 9 Printed: 04:05 pm
Vet
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 SUZ Don Schmidt Rochester, NY 1 1 20
2 57 YAM T320261 Jeff Fregoe Churchville, NY 2 2 16
3 981 SUZ 795116 Pete Wise Cohocton, NY 3 3 13
4 991 HON 691982 Brian Wellman Hornell, NY 4 4 11
DNS 155 HON 483802 Brian Tyler Bath, NY DNS DNS
Plus 30 B
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 59 HON 852799 Mark Sheeley Ulster, PA 1 1 20
2 246 KTM 446012 Matt Smith Painted Post, NY 3 2 16
3 434 HON 2018331 Steve Franceschelli Corning, NY 2 3 13
4 15h YAM 831279 Donald Hilstolsky Dallas, PA 4 4 11
5 737 YAM 775165 Rob Sills Elmira, NY 6 5 10
6 96 HON 646636 Michael Jones Troupsburg, NY 5 DNS 9
Race Results Race: 10 Printed: 04:05 pm
Plus 30 C
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 343 HON 992118 Steven Howard Corning, NY 1 1 20
2 374 KTM 648614 Robert Rayeski Addison, NY 3 2 16
3 506 HON 2074010 John Auwarter Millerton, PA 2 4 13
4 713 YAM 959889 Edwin Witherite Bellefonte, PA 4 5 11
5 24 KAW 900738 Edwin Reik Hilton, NY 5 6 10
6 126 YAM 2073973 Knut Johnsen Olean, NY 6 7 9
7 337 SUZ 1090223 Andy Lewis Port Matilde, PA 7 8 8
8 05 SUZ 861686 Jim Roberti Elmira Heights, NY 9 9 7
9 36 SUZ 2084483 Marc Schimert Elmira, NY 8 10 6
10 133 HON 412061 Keith Winters Addison, NY DNS 3 5
+50 Open
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 34 SUZ 50065 Robert Murphy Vestal, NY 1 1 10
2 268 HON 504754 Ed Abdo East Concord, NY 2 2 7
3 916 HON 1103698 Terry Lott Beaver Dams, NY 3 3 4
Race Results Race: 11 Printed: 04:05 pm
Womens
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 98 SUZ 769695 Julia Krzemien E Concord, NY 1 1 20
2 758 YAM 912378 Lisa Nichols Wayland, NY 2 2 16
3 628 HON 1104560 Holly Murphy Vestal, NY 3 3 13
4 85 KAW 2084536 Kara Gunther Olean, NY 4 4 11
5 90 HON 223318 Monica Engel Williamsport, PA 5 5 10
6 79 HON 2084477 Jessica Wheeler Lock Haven, PA 6 6 9
Race Results Race: 12 Printed: 04:05 pm
450 Amateur
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 161 HON 2078155 Lucas Terry Conesus, NY 1 1 20
2 23 SUZ 2084532 Bear Hughson Towanda, PA 2 2 16
3 140 KAW Jacque St.onge Lockport, NY 3 3 13
4 176 YAM Nicholas Morse Lockport, NY 5 4 11
5 11 HON Aaron Shepherd Coopers Plains, NY 4 5 10
450 Expert
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 349 YAM 573026 Alex Sigismondi Rochester, NY 2 1 20
2 125 SUZ Craig Mullett Lockport, NY 1 2 16
3 331 KTM 757557 Eric Shirk Selinsgrove, PA 3 3 13
4 89 SUZ 330175 Andrew Chacho Lindley, NY 4 4 11
5 969 SUZ 272341 Russell Lineman Oil City, PA 5 5 10
Race Results Race: 13 Printed: 04:05 pm
450 Novice
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 36 KAW 860229 Seth Galloway State College, PA 1 1 30
2 190 KTM 802751 Austin Kosa Ulysses, PA 3 2 25
3 60 YAM 852800 Dan Sheeley Ulster, PA 2 4 21
4 27 YAM 891672 Zachary Winchell Limestone, NY 4 3 18
5 8/ KAW 2680731 Jesse Peckham Addison, NY 9 5 16
6 819 HON 2005606 Zachary Outman Westfield, PA 7 7 15
7 360 KAW 2078156 Jacob Terry Conesus, NY 5 10 14
8 52 HON 235087 Keegan Bulger Endicott, NY 10 8 13
9 8 YAM 2009192 Ralph Dooley Wyalusing, PA 11 9 12
10 321 YAM 901885 Joseph Blake N Tonawanda, NY 6 19 11
11 412 YAM Tim Gardsy Hornell, NY 20 6 10
12 81 KAW 900681 Paul Hanafin Livonia, NY 12 14 9
13 44 KAW 2005519 Ethan Mead Westfield, PA 8 18 8
14 97 HON 1106300 Billy Robinson Wyalusing, PA 15 12 7
15 156 HON Alan Bratek Orchard Park, NY 14 13 6
16 349 HON 2073946 Bradley Scism Rush, NY 13 15 5
17 374 KTM 648614 Robert Rayeski Addison, NY 18 11 4
18 99 YAM 2734454 Vincent Latini Laceyville, PA 17 16 3
19 857 HON 912566 Cj Nichols Wayland, NY 16 17 2
20 147 YAM 903124 Gene Nichols Hilton, NY 21 20 1
21 737 YAM 775165 Rob Sills Elmira, NY 19 DNS
22 956 SUZ 900953 Chris Leach Westfield, PA DNS 21
DNS 309 KAW 600085 Corey Nickeson Sugar Run, PA DNS DNS
Race Results Race: 14 Printed: 04:05 pm
450 Beginner
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 721 KAW 922244 James Wegner Livonia, NY 1 1 20
2 995 HON 2073936 Rj Makely Rocchester, NY 2 2 16
3 1 YAM Salvatore Broccolo Rochester, NY 3 3 13
4 52 YAM 843720 Nicholas Roberti Elmira Heights, NY 4 6 11
5 179 YAM Gino Broccolo Rochester, NY 7 5 10
6 39 YAM 2721019 Jesse Buck Genessee, PA 5 7 9
7 829 KAW 2002441 Patrick Mcgee Lockport, NY 10 4 8
8 28 YAM 884114 Brent Robinson Millerton, PA 6 8 7
9 505 YAM 2073948 Christian Zschoche Hornell, NY 8 9 6
10 628 HON 1104560 Holly Murphy Vestal, NY 9 10 5
11 05 SUZ 861686 Jim Roberti Elmira Heights, NY 12 12 4
12 36 SUZ 2084483 Marc Schimert Elmira, NY 11 13 3
13 68 YAM 2074004 Scott Wilcox Vestal, NY 14 11 2
14 30 YAM 2060415 Ryan Roberti Elmira Heights, NY 13 14 1
DNS 536 KAW 2060418 Bryce Klassen St Catherines, ON DNS DNS
Race Results Race: 15 Printed: 04:05 pm
60-65cc (7-9)
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 KTM 888321 Trevor Schmidt Rochester, NY 1 1 20
2 99 KTM 885851 Daniel Giantisco Mansfield, PA 2 3 16
3 384 KTM 2084506 Seth Weinman Allegany, NY 4 2 13
4 519 KTM 879877 Aidan Sullivan Cameron, NY 3 4 11
5 25 KTM 2005625 Wyatt Kosa Ulysses, PA 5 5 10
6 343 KTM 980309 Aiden Wright Bradford, PA 6 6 9
7 36 KTM 2074007 Tanner Stutzman Canisteo, NY 7 DNS 8
51cc Senior 6-8
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 22x COB 1084868 Robbie Bathgate Westfield, PA 1 1 10
2 835 KTM 2710214 Andrew Mccollum Tourbotville, PA 2 2 7
60-65cc (10-11)
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 16 KTM 25211 Seth Hammacker Elizabeth, PA 1 1 10
2 53 KTM 902998` Jared Attili Rochester, NY 2 2 7
3 74 KTM 1098105 Matthew Barber Ulysses, PA 4 3 4
4 268 KTM 906333 Nick Abdo East Concord, NY 3 4 1
Race Results Race: 16 Printed: 04:05 pm
51cc Intermediate 4-8
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 6 KTM 898898 David Delosa Covington, PA 2 1 20
2 611 KTM 2073949 Ryan Olek Hilton, NY 1 2 16
3 61 KTM 902996 Logan Sheeley Ulster, PA 4 3 13
4 1x KTM 2002443 Carter Ackley Westfield, PA 3 4 11
5 22 KTM N/.A Autumn Outman Westfield, PA 5 DNS 10
Race Results Race: 17 Printed: 04:05 pm
51cc Beginner 4-8 Stock
Finish Number Brand License #    Name    City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 611 KTM 2073949 Ryan Olek Hilton, NY 1 1 20
2 21x YAM 2023810 Chris Bathgate Westfiled, PA 3 2 16
3 1x KTM 2002443 Carter Ackley Westfield, PA 2 3 13
4 12 KTM Lilly Ernst Orchard Park, NY 4 4 11
5 126 KTM 2074011 Rhys Hushon Custer City, PA 5 5 10
DNS 22 KTM N/.A Autumn Outman Westfield, PA DNS DNS
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters                 www.tracksidesoftware.com